Ha vendégeket hívunk, készítsünk meleg színű tortát, mint amilyen a vörös bársonytorta
A színek, az ételek és az emberek
Még az emberek étvágyára és táplálékválasztására is hatást gyakorolnak a színek. A kék szín például étvágycsökkentő hatással rendelkezik. Éppen ezért javasolják, hogy kék színű tányérból együnk, ha az a célunk, hogy lefogyjunk. Kutatások szerint akkor is kevesebb ételt fogyasztunk, ha a hűtőben kék fény világít. Valahogy elveszi ez a szín az étvágyunkat.
Az, hogy miért is van ilyen hatása a kék színnek, egyszerű a magyarázata. Kevés kék színű étel van a környezetünkben, hiszen jobbára a piros, a sárga és a zöld színek dominálnak. Más magyarázata is van annak, hogy egy – egy kék színű ételre pillantunk és akár még az étvágyunk is elmehet ettől. Régebben, amikor az ősemberek vadásztak és gyűjtögettek, akkor rendszerint a kék és lila színű bogyóktól mérgezést szenvedtek. Ezért ez reflexszerűen benne maradt az emberekben, hogy a kék színű táplálékok nem jó nekünk, talán még veszélyeket is hordoznak magukban.
Már a rómaiak is tudtak valamit
Már az ókori Rómában is hamar felismerték, hogy egyes táplálékok sokkal vonzóbbak, mint más ételek. Rájöttek, hogy mi a jó számukra, hogy mely ételek és italok étvágygerjesztőek, és melyektől tartózkodjanak. Persze ez nem tudatos cselekedet volt a részükről.
A tanulmányok arról is írnak, hogy az emberek szeretnek világosban, fény mellett enni, míg a sötétségben történő étkezés is rossz hatással van az étvágyra. Mivel a színeknek ereje van, és a fények más-más megvilágításba helyezhetnek egyes ételeket, így az éttermekben sem mindegy, hogy milyen fényforrást használnak a világos környezet megteremtésére. A legtöbb étteremben elsősorban a világosabb fényszíneket preferálják, hiszen ettől sokkal étvágygerjesztőbbnek tűnnek az ételek. Az éttermekben ritkán használnak hideg színeket, mint például a zöld, a kék és ibolya, míg előszeretettel világítanak meleg színekkel, mint amilyen a piros, a sárga vagy a narancs.
Egy kutatás során egy étteremben a színek hatását vizsgálták. A vendégek közül többen majdnem rosszul lettek, amikor a speciális fényeffekteket kikapcsolták és azt látták, hogy az előttük lévő burgonya zöld színű, míg a hús szeletek kék színben pompáztak. Az alkalmazott világítással az ételek normál színűek voltak, de a fények lekapcsolásával láthatóvá vált az ételek valódi színe, ami sok vizsgálati alanyt borzasztott el. Pedig az ételek tökéletesen voltak elkészítve és szervírozva, mindössze a színük nem volt a megszokott és természetes.
Vörös bársonytorta recept
Ha szeretnénk vendégeket hívni és nem akarjuk őket elrettenteni, akkor készítsünk egy szépséges vörös bársonytortát, amely nem csak ízletes, de már a látványa is leveszi őket a lábukról.
Hozzávalók a tortalaphoz:
· 2 csésze cukor
· 1 csésze növényi olaj
· 2 tojás
· 4 evőkanál vörös gyümölcsből préselt lé
· 1 evőkanál kakaópor
· ízlés szerint só
· 1 vanília rúd
· 2 és fél csésze liszt
· 1 csésze író (tej és citromlé, ecet keveréke is lehet)
· 1 evőkanál ecet
A máz hozzávalói:
· 40 dkg krémsajt
· ízlés szerint cukor
· 20 dkg puha vaj
· 1 vanília rúd
Elkészítése:
Melegítsd elő a sütőt 180 fokra. Bélelj ki egy tortaformát sütőpapírral.
Keverd össze az olajat, a tojást és a cukrot. Először add hozzá az egészhez a gyümölcslevet és a kakaóport, majd a vaníliarúd kikapargatott belsejét és a sót is. Majd keverd össze a lisztet és a szódabikarbónát és szép lassan add az első keverékhez a száraz hozzávalókat. Ezután jöhet az író és az ecet is. Amikor elkészültél, öntsd a masszát a tortaformába és süsd meg a sütőben. Ha kihűlt, vágd a tortát két – három lapra. Készítsd el a mázat, amelyet a máz hozzávalóiból csak ki kell kevergetni, majd a mázzal kend be a torta lapjait. Helyezd ismét egymásra azokat, és végül az egész tortát kend be mázzal. Díszítheted a tortát olyan gyümölccsel, amelyből a levet préselted.